רכיבי המחשב

דיסק קשיח

 התקן לאיחסון מידע המשמש לגיבוי ואחזור של מידע דיגיטלי על ידי סיבוב מהיר של דיסק המצופה בחומר מגנטי . ההארד דיסק שומר על מידע שנמצא בתוכו גם כאשר הוא כבוי. המידע שמור בדיסק הקשיח בשיטה של "כניסה אקראית" מה שאומר שאפשר לגשת לכל פריט מידע שנמצא בתוכו בכל סדר שתרצו להבדיל מ"כניסה סדרתית" שבה המידע נגיש בסדר בו הוא הוכנס לדיסק הקשיח.

הדיסק הקשיח מכיל בתוכו דיסק קשיח (דיסק פיזי) אחד או יותר המצופים חומר מגנטי אשר מסתובבים במהירות גבוהה . הדיסקים מורכבים על זרוע נעה אשר קוראת את המידע שנמצא על גבי הדיסק.
פורסם לראשונה על ידי IBM בשנת 1956 הדיסקים הקשיחים הפכו להיות אמצעי האחסון המועדפים על ידי משתמשי מחשבים בין עם פרטיים לעסקיים כבר בתיחלת שנות ה60' .
כשהם כל הזמן משתכללים, הדיסקים הקשיחים שמרו על הפופולריות שלהם עד לעידן המודרני .
יותר מ 200 חברות ייצרו ומייצרות בהווה דיסקים קשיחים, כיום החברות המובילות מבינהם הם סיגייט , טושיבה , ווסטרן דיגיטל.
אומדן הכנסות עולמי ממכירת דיסקים קשיחים לשנת 2013 עומד על 33 מיליארד דולרים סכום מעט קטן יותר מההכנסות של 2012 שעומד על 37.8 מיליארד דולרים.

 

מקלדת מחשב

 

התקן קלט שבנוי ממערך של כפתורים או מקשים. בדרל כלל תוים ואותיות מודפסות או חרוטות על גבי המקשים , כל מקש מייצג אות מספר או סמל מסויים , יצירה של סימנים מיוחדים מצריכה לחיצה על כמה כפתורים במקביל .
בזמן שלחיצה על מקש או מקשים יוצרת תוים מסויימים (אותיות מספרים סימנים) לחיצה על מקשים מסויימים ברצף מסויים יכול לגרום לכל מיני דברים במחשב לקרות כמו פתיחת חלונות חדשים בדפדפן האינטרנט , העתקה והדבקה של קבצים וכו'.
למרות פיתוח אמצעי קלט נוספים כמו עכבר מחשב מסכי מגע מערכות זיהוי קוליות ועוד, המקלדת הייתה ונשארה אמצעי הקלט הנפוץ והמשומש ביותר עד היום.

 

אל־פסק

 

רכיב חשמלי המספק מקור חשמלי חלופי לשעות הצורך , בעיקר כאשר המקור החשמל העיקרי נופל.
האל פסק בשונה מגנרטור חירום או מכשירים חיצוניים אחרי מספק הגנה כמעט מיידית מפני הפרעות במתח החשמלי על ידי שימוש בחשמל שנמצא בסוללות או מצבר חירום. הסוללה הזאת לרוב מספיקה לכמה דקות, מספיק זמן כדי להפעיל גנרטור חירום או כדי לכבות את המכשיר החשמלי בצורה נכונה ותקינה על מנת להגן עליו מפני נזק.
האל פסק הגדול ביותר בעולם נמצא באלסקה ארה"ב בישוב שנקרה פיירבאנקס והוא מספק הגנה לעיר שלמה מפני הפסקות חשמל

 

LAN - רשת תקשורת מקומית (Local Area Network)

 

רשת מחשבים המחשב מחשבים ביזור פיזי קטן כמו בית מגורים בית ספר או מעבדת מחשבים בניין משרדים .
מאפייני הרשת המקומית בשונה מרשת איזורית WAN Wide Area Netwrok הם איזור פיזי קטן וחוסר שימוש בתשתית בציבורית (אצלנו בארץ תשתית הוט ובזק) 

שתי הטכנולוגיות העיקריות שמשמשות אותנו בבנית של רשת תקשורת מקומית הם Ethernet (חיבור לשת עם כבל רשת רגיל) או WIFI חיבור לרשת באמצעים אלחוטיים .

 

כרטיס קול

 

התקן חומרה פנימי בתוך המחשב אשר כל תפקידו עם לעבד פלט וקלט מתוך ואל תוכניות מחשב (משחקים סרטים מיקרופון וכולי).
כרטיס קול הוא מונח בו עושים שימוש גם כאשר מדבר על התקן חיצוני כלשהו שעושה שימוש בתוכנות על מנת ליצר אותות קוליים בשונה משימוש בחומרה פנימית כמו במחשבים.
חלק מהשימושים העיקרים לכרטיסי קול הם יצירת פלט קולי לתוכנות מולטימדיה כמו הלחנה של שירים עריכת סרטים או שירים, מצגות, השכלה, בידור ומשחקים.

 

כרטיס מסך

 

כרטיס המסך במחשב אחראי לייצר את הפלט הוויזואלי מהמחשב על גבי המסך. למעשה, כמעט כל התוכניות מייצרות פלטים ויזואליים וכרטיס המסך הוא רכיב החומרה האחראי לקחת פלט זה ולהורות למסך אילו נקודות להאיר על הצג (ובאיזה צבע) כדי שנוכל לראות את הפלט. כרטיס המסך מקבל כקלט מהמעבד נתונים בינאריים והופך אותם לאות תצוגה (בעבר אנלוגי בלבד, כיום גם ספרתי).

כמו רוב חלקי המחשב האישי, לכרטיס המסך הייתה התחלה צנועה. בתחילה הוא היה אחראי רק להציג על המסך את מה שייצר המעבד המרכזי. בשלביו הראשונים, היה זה טקסט בלבד, ללא תמיכה בצבע.

כיום, כרטיסי המסך הם מעבדים בפני עצמם. יש להם מעבד גרפי משלהם והם עושים הרבה מעבודת העיבוד שבעבר נעשתה על ידי המעבד המרכזי של המחשב. הצורך נובע מכמות המידע שאנו שולחים כיום למסך ומהחישובים המסובכים שצריכים להיעשות כדי לקבוע מה נראה על המסך. צורך זה התעצם עם כניסת הגרפיקה התלת ממדית.

 

 

 

 קבל שירות עכשיו
pc

לא חייבים טכנאי:

כך תתמודדו עם תקלות מחשב בסיסיות

בכל פעם שהמחשב קצת מקרטע צריך להזעיק טכנאי. כן, לפני שאתם מרימים את הטלפון...

קרא עוד