דיסק קשיח

הדיסק הקשיח משמש לשמירת נתונים, והוא מכיל שטח איכסון רב שעליו מותקנת מערכת ההפעלה.

הדיסק הקשיח הסטנדרטי הוא התקן מכאני, שבתוכו מסתובבות דיסקיות מגנטיות שעליהן נשמרים הנתונים. הדיסקיות הללו מסתובבות במהירות רבה, וככל שמהירות הסיבוב גדולה יותר כך גם גדל קצב בהתוני של הדיסק. רכיב נוסף הוא בקר הקריאה שנע על הדיסקיות וקורא מהן את הנתונים. רוב הדיסקים הקשיחים מתחברים למחשב מבפנים באמצעות התקן SATA, חלקם מתחברים באופן חיצוני באמצעות USB (ואז הם יכולים לשמש בנוסף ככונני גיבוי)

 

בשל מבנהו המכאני, הדיסק הקשיח רגיש מאוד לתקלות. בקר הקריאה נע על גבי הדיסקים המסתובבים, אבל לא נוגע בהם. חשוב מאוד לא להזיז את הכונן בזמן שהוא עובד, כי במקרה של זעזוע, עלול הבקר להתחכך בדיסקיות, לשרוט אותן ולפגוע בהן. במצב זה הדיסק הקשיח יתחיל להוציא רעשים. זהו מצב שלא ניתן לתקן אותו, וחייבים להחליף את הדיסק. חיכוך יכול להיווצר גם מחדירה של לחות או כניסה של אבק לתוך הכונן.

 

על מנת להמנע מתקלות כאלו פותח כונן ה-SSD)  Solid state drive). דיסק זה לא עושה שימוש בחלקים נעים כמו הדיסק הקשיח הרגיל, ולכן מהירות העבודה שלו היא גבוהה יותר, שקטה, חסכונית בחשמל והכי חשוב, יציבה ובטוחה יותר לשימוש. מחירם של כוננים אלו גבוה בצורה משמעותית משל הכוננים הרגילים ושטח האחסון שלהם קטן בהרבה יותר ולא מגיע לנפחים של הרגילים. בדרך כלל משתמשים בו כדי להתקין עליו את מערכת ההתקנה, ובכונן קשיח רגיל נוסף לאחסון את שאר הקבצים והמסמכים.

 

 קבל שירות עכשיו
pc

לא חייבים טכנאי:

כך תתמודדו עם תקלות מחשב בסיסיות

בכל פעם שהמחשב קצת מקרטע צריך להזעיק טכנאי. כן, לפני שאתם מרימים את הטלפון...

קרא עוד