כרטיס מסך

במאמר זה נסביר מהו כרטיס המסך, מהם מרכיביו השונים ואיך נוכל לזהות איזה כרטיס מסך מותקן לנו במחשב. ישנם סוגים רבים של כרטיסים ברמות מחיר שונות, לא בכל המקרים כדאי לקנות את הכרטיס היקר ביותר. דרך הבנת אופן פעולתו של כרטיס המסך, נוכל גם להבין מה אנו דורשים ממנו בדיוק וכך גם לקנות את כרטיס המסך שהכי מתאים לנו.

 

התמונות שמוצגות על המסך מורכבות מנקודות קטנות שנקראות פיקסלים. בכל רגע נתון, המחשב מציג מליוני פיקסלים, ועל המחשב להחליט איך הוא מסדר כל אחד מהם על מנת להציג תמונה על המסך. על מנת להקל על עומס העבודה, המחשב צריך התקן שיעשה זאת עבורו. זהו תפקידו של כרטיס המסך, שמתרגם את שפת המחשב לתמונה. המחשב באמצעות המעבד שלו שולח בקשה לכרטיס המסך שזה יציג עבורו נתונים על המסך. כרטיס המסך הוא זה שמחליט אילו נתונים יוצגו ומתי. תהליך זה דורש משאבים רבים ועוצמות עיבוד חזקות וזה בא לידי ביטוי בעיקר בזמן שמשחקים במשחקים כבדים, משום שכמות הנתונים שכרטיס המסך צריך לעבד שם היא גדולה באופן ניכר, וגם כי הוא צריך לבצע את המטלות שלו במהירות רבה.

 

לשם כך מותקן על גבי כרטיס המסך רכיב שנקרא GPU. רכיב זה הוא מעבד עצמאי, שמטרתו לבצע את החישובים המסובכים של עיבוד תמונת המשחקים. בזמן עבודתו, הGPU יוצר חום רב ולכן תמיד יהיה צמוד אליו התקן קירור כמו מאוורר במטרה לוסת לו את החום. כדי לבצע את פעולתו, הGPU צריך לאכסן ולעבד נתונים רבים, אלו נשמרים בזכרון הRAM של כרטיס המסך. בסופו של התהליך, רכיב שנקרא DAC כלומר, Digital to analog converter, לוקח את הנתונים מזכרון כרטיס המסך וממיר אותם לאות אנלוגי שאותו המסך יציג בסופו של דבר כתמונה.

 

כרטיס המסך כיום יושב על לוח האם של המחשב. ישנם לוחות אם בהם כרטיס המסך מגיע באופן מובנה. אבל בדרך כלל מדובר על התקן חיצוני שמרכיבים אותו על לוח האם. כיום החריץ שעליו מתקינים את כרטיס המסך בלוח נקרא PCI-Express שמאפשר תקשורת נתונים מהירה מאוד עם הלוח. לעיתים יש כמה יציאות כאלו במחשב, שניתן להתקין עליהם יותר מכרטיס מסך אחד על מנת להגביר את עוצמות העיבוד. בכרטיס המסך ישנם מספר יציאות שמתחברות אל המסך. היציאה הנפוצה ביותר היא HDMI שמוציאה תמונה דיגיטלית באיכות HD, וגם יכולה לשמש להוצאת קול. היציאה השניה היא DVI שגם היא מוציאה תמונה דיגיטלית באיכות HD אבל לא יכולה להוציא קול, ויציאת VGA שמוציאה אות אנלוגי, באיכות פחותה, ומשתמשים בה בעיקר במסכים ישנים. 

 

ישנם סוגים רבים של כרטיסי מסך. לפני שאנו רוכשים אחד חדש, עלינו לבדוק מהם הצרכים שלנו. אם המחשב משמש רק לפעולות פשוטות כמו כתיבת מסמכים או גלישה באינטרנט, אז ניתן יהיה להספק בכרטיס מסך זול, או בכרטיס המסך המובנה על הלוח שביצועיו חלשים יותר בדרך כלל. אבל אם אנו רוצים לשחק במשחקים כבדים, כדאי לקנות כרטיס מסך משוכלל יותר בעל זכרון רב ומעבד GPU חזק יותר.

 

על מנת לזהות ולעבוד עם כרטיס המסך, מערכת ההפעלה זקוקה לרכיב תוכנה שנקרא מנהל התקן, או דרייבר. לכל סוג של כרטיס מסך יש מנהל התקן משלו, לפי הדגם והחברה שמיצרת אותו. מומלץ לעדכן את מנהל ההתקן, כי העדכונים פותרים בעיות ומשפרים גם את הביצועים. 

 

בכדי לזהות את סוג כרטיס המסך שלכם יש לבצע את הפעולות הבאות:

 

א. נכנס ללוח הבקרה ונחלץ על "כוונן את רזולוציית המסך"

 

displayadapter1

 

ב. נלחץ על "הגדרות מתקדמות"

 

displayadapter2

 

ג. בחלון שייפתח, נוכל לראות את סוג כרטיס המסך ואת היצרנית שלו מתחת ל"סוג המתאם"

 

displayadapter3

 

 

לאחר שאנו יודעים איזה כרטיס מסך מותקן, עלינו להכנס לאתר היצרן שלו ולהוריד משם את מנהל ההתקן העדכני. במחשבים חדשים שבהם מנהל ההתקן לא הותקן עדיין, לא נוכל להשתמש בשיטה זו כדי לדעת מהו הסוג. במצב כזה נשתמש בדיסק מנהל ההתקנים שמגיע ביחד עם המחשב החדש, ומשם נתקין אותו.

 קבל שירות עכשיו
pc

לא חייבים טכנאי:

כך תתמודדו עם תקלות מחשב בסיסיות

בכל פעם שהמחשב קצת מקרטע צריך להזעיק טכנאי. כן, לפני שאתם מרימים את הטלפון...

קרא עוד